Depilacja laserowa

Laser diodowy Light SheerTM Diode Laser System amerykańskiej firmy Lumenis® (światowy lider w produkcji laserów medycznych i kosmetycznych) jest najnowocześniejszym na rynku urządzeniem do usuwania zbędnego owłosienia. Posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez amerykański Urząd ds. Żywności i Leków FDA, honorowany na całym świecie oraz posiada certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym ISO 9001.

112 366

Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło lasera – pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zawierające melaninę – zamieniane jest na ciepło, które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost, powodując trwałą utratę włosa i destrukcję, mieszka. Jak wykazały badania, to zjawisko jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Pozostałe okresy wzrostowe naszych włosów – faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) są „nieme” na działanie lasera.

Warunkuje to potrzebę minimum czterech zabiegów, powtarzanych w odstępach średnio
4-12 tygodniowych. Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu nie odrasta ok. 30-40% włosów ciemnych (włosy anangenowe). Po trzech zabiegach ok. 80-92% (następna porcja włosów, które
w międzyczasie wkroczyły w fazę anagenu). Niewielki, pozostały odsetek to włosy jaśniejsze, cieńsze, mniej widoczne. Pacjenci o włosach cieńszych lub nie w pełni ciemnych, muszą liczyć się ze słabszym efektem (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku). Włosy osłabione wcześniejszymi wielokrotnymi zabiegami depilacj; woskiem, pęsetą, depilatorami mechanicznymi mogą wymagać przeprowadzenia czwa
rtego i piątego zabiegu depilacji dla uzyskania lepszych wyników. 100% depilacja jest zwykle niemożliwa. Włosy jaśniejsze mogą zostać tyko przerzedzone. 

 

558

 

Przeciwwskazania do zabiegów:

Stałe:

 • ciąża
 • włosy blond, rude, siwe
 • fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
 • bielactwo, łuszczyca, padaczka (względne)
 • skłonność do przebarwień (względne)
 • skłonność do bliznowców
 • aktywne infekcje skóry
 • rozrusznik serca

Czasowe:

 • świeża opalenizna, skóra po stosowaniu samoopalaczy, skóra podrażniona
 • terapia doustna retinoidami (Roaccutane)
 • terapia lekami i ziołami światło uwrażliwiającymi
 • terapia miejscowa kremami z Vit. A, C, kwasami owocowymi i lekami złuszczającymi
 • wcześniejsza depilacja przez wyrywanie (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne)
 • wcześniejsze, niektóre zabiegi dermokosmetyczne i chirurgiczne

 

 

DEPILACJA LASEROWA – przygotowanie do zabiegu

 1. Skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli tego wymaga, stosuj emolienty (kremy nawilżająco-natłuszczająco-kojące) kilka dni wcześniej.
 2. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji. Przed pierwszym zabiegiem zrobi to osoba wykonująca zabieg – umożliwi to ocenę barwy włosów.
  Włosy blond, siwe, rude stanowią przeciwwskazanie do zabiegu, z uwagi na brak lub małą skuteczność laserowej depilacji w ich przypadku.
 3. Przed każdym zabiegiem, włos nie można wyrywać (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne) przed okres 4 tygodni w przypadku twarzy i 6 tygodni w innych miejscach skóry. Można natomiast je golić, przycinać lub depilować odpowiednim kremem, choć ten ostatni sposób depilacji należy zakończyć tydzień wcześniej.
 4. Stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A
  i inne), Vit.
  C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić tydzień wcześniej.
 5. Terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
 6. Leki światłouwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu
  (
  dziurawiec (!), nagietek, herbata Figura 1,2) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
 7. Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 2 tygodnie po infekcji typu opryszczki wargowej lub płciowej.
 8. Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Minimalna przerwa po insolacji naturalnej lub w solarium to 4-6 tygodni.
 9. Opalenizna” uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy (kremy, zabiegi typu air-brush) stanowi również przeciwwskazanie do zabiegu. Depilacja jest możliwa po jej ustopięniu.
 10. Zabieg kosmetycznego oczyszczania twarzy, w przypadku depilacji w tym miejscu, jest możliwy 7 dni wcześniej lub 14 dni później.

 

Przed zabiegiem skóra powinna być umyta, ogolona, niczym nie posmarowana. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na zabieg. Reakcją naturalną jest rumień i/lub obrzęk około mieszkowy, zwykle krótkotrwały. Ewentualne powikłania (pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebarwienia i odbarwienia) są sporadyczne, zwykle związane z nieprzestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po zabiegu. Mają charakter przejściowy, chodź przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą utrzymywać się do kilku/kilkunastu tygodni